Umíme hubnout

20. srpna 2007 v 12:58 | Carolinka |  Hubnuti

Umíme hubnout


Velkou chybou tzv. chronických dietářů je minimální množství jídla, které za den zkonzumují. Ve své snaze jíst co nejméně , volí frekvenci jídla v co nejdelších intervalech a v co nejmenší kalorické hodnotě. Organismus, který za den přijme méně než 4 000 kJ, nedostává potřebné množství vitamínů, ani potřebné množství minerálů, bílkovin, sacharidů a jiných důležitých látek, které jsou pro náš organismus naprosto nepostradatelné. Výsledkem je, že naše tělo místo toho, aby odbourávalo tuky, schovává si je do zásoby a odbourává svalovou hmotu. Naše tělo se tak skládá z velkého množství tuku, vody a minimálního množství svalové tkáně. Tím se snižuje náš základní metabolismus.

Obecně platí, že čím vyšší máme základní metabolismus, tím větší množství potravy můžeme přijímat, aniž bychom přibývali na váze.

Základní metabolismus
(ZM) vyjadřuje energii, kterou naše tělo potřebuje k tomu, aby mohlo fungovat. Abychom mohli dýchat, aby mohly pracovat všechny orgány tak jak mají apod. Tuto energii spotřebujeme v naprostém klidu, např. i ve spánku. ZM se u člověka vypočítá tak, že naši hmotnost v kilogramech násobíme indexem 80-84 ( u každého člověka se index nepatrně liší v závislosti na stavbě těla).

Příklad:

Naše hmotnost = 60 kg

Index = 82

Výpočet = 60 x 82 = 4 920 kJ

Znamená to tedy, že člověk vážící 60 kg, potřebuje k tomu, aby žil, aby mohly pracovat jeho vnitřní orgány, aby dýchal, zhruba 4 920 kJ. Spotřebuje-li méně, tělo nesahá k tukům, které si šetří k boji o záchranu života, ale ke svalové hmotě. Výsledkem je to, že se nám v první fázi téměř vytratí poprsí, což u mnoha žen není právě žádoucí, dále paže a horní polovina těla celkově.

Problematické partie, jako jsou nohy, hýždě a boky, nám zpravidla změní svůj tvar pouze nepatrně. Naše postava dostává nepřirozený vzhled. Výrazně se tento moment objevuje u anorektiček, modelek apod, jejichž tělo se skládá pouze z kostry potažené minimálním množstvím svalů. Jelikož tímto způsobem života žijí již delší dobu, kolabují, v horším případě bojují o život. V kombinaci s alkoholem a drogami, které se v jejich prostředí vyskytují abnormálně často, se jejich naprosto vyčerpaný organismus dostává do stádia, kdy již není schopen normálně fungovat a navzdory léčbě si nese následky po celý život. Bohužel známé jsou i případy, které končí smrtí.

Všechny uvedené skutečnosti se bohužel v praxi objevují poměrně často a je smutné, že mnoho lidí se dostává do podobných problémů. Jejich snaha po zhubnutí a neodborné informace, přejímání dietních programů od kamarádek a z různé neodborné literatury nepřináší kýžené výsledky. Po návratu k normálnímu stravování se váha vrací o několik kilogramů nad hranici původní hmotnosti, navíc obohacená některými zdravotními problémy.

Cílem zdravého hubnutí
je vnímat sám sebe jako celek, zaměřit se nejen na tělesnou stránku, ale i na stránku duševní, celkovou vyrovnanost těchto dvou složek, které vedou k optimálnímu způsobu života naplněného zdravím a celkovou pohodou.

Genetickou výbavou je člověk zatížen zhruba z 20-ti %, kdy přebírá určitou náchylnost k některým nemocem a rizikovým faktorům a která ovlivňuje jeho zdravotní stav. Pro nás je však nejdůležitější fakt, že z 80-ti % můžeme ovlivnit náš zdravotní stav sami, naším způsobem stravování, pohybovou aktivitou, eliminací rizikových faktorů, jako jsou cigarety a alkohol v nemírném množství apod.

Náš nový životní styl, který se naučíme, povede k optimálnímu zdravému životu, a tím pádem i k dlouhověkosti, což jistě není zanedbatelná motivace. Člověk je geneticky naprogramován zhruba na 120 až 140 let, kdy by měl zemřít na sešlost věkem. Snížení dosaženého věku si zapříčiňujeme z velké míry sami. Dnes již není výjimkou, že se lidé dožívají sta a více let a již dávno to není výsadou Gruzie nebo tibetských klášterů. Jsou to lidé ve vyspělé západní Evropě, v USA nebo v Austrálii.

I v naší republice se výrazně zvyšuje počet devadesátníků, dokonce lidí stoletých. Příkladem může být paní z Prahy, ze sídliště Jižní Město, která ve svých sto letech navštěvuje pražskou Universitu třetího věku a příští školní rok se chystá na studium egyptologie. Všem těmto lidem je společný aktivní život a životní styl, který je zcela odlišný od našich tradičních zvyklostí, které se dědí z generace na generaci. Změňme proto samy sebe.

Za velice krátkou dobu se pro Vás stane Váš nový životní styl samozřejmostí, bez kterého se již neobejdete. Má příchuť drogy, ale bez její zákeřnosti a nebezpečí. Nebudete věřit, že jste někdy mohly žít jinak a budete se snažit, aby stejným způsobem žily i Vaši blízcí a známí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ond!k ond!k | Web | 20. srpna 2007 v 13:13 | Reagovat

ahojki, pls hlasni pro me na http://dave101s.blog.cz/0708/sonb-2-kolo jsem tam jako ondik, kdyby neco tak klidne pisni na blog, jou? diik, pa

2 marty321 marty321 | E-mail | Web | 17. února 2008 v 18:59 | Reagovat

kdo chce hubnout ať klikne na web a začne se pořádně hýbat

3 hundacek hundacek | Web | 24. července 2008 v 10:58 | Reagovat

Ahojky mas moc peknej blog

4 www.doplnky-fitness.cz www.doplnky-fitness.cz | Web | 10. února 2009 v 21:46 | Reagovat

Ahoj. Za prvé bych se chtěl omluvit za reklamu, ale fakt mi to nedalo a musím se pochlubit. Kukněte sem: www.doplnky-fitness.cz. Jestli chcete zhubnout, vypadat krásně, udělat ze sebe svalovce tak to určitě navštivte. Sám jsem tam už parkrát nakoupil a nemůžu si to vynachválit. Klikejte na web a jste tam a navíc za pokus nic nedáte ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.